Avalon » Twórcy » Roberto Aguirre-Sacasa

Roberto Aguirre-Sacasa

Biografia

Data urodzenia:
1971-11-30
Miejsce urodzenia:
Washington DC
Biografia
sacasa.jpgRoberto Aguire-Sacasa znany jest czytelnikom Marvela jako scenarzysta takich tytułów jak Nightcrawler, ale lwią część jego kariery zawodowej zajmuje teatr.

Wychowywał się w Stanach Zjednoczonych i Nicaragui, skąd pochodzą jego rodzice. Jego zainteresowanie teatrem objawiło się dość wcześnie, dlatego zdecydował się studiować scenopisarstwo. Ukończył Georgetown University, a następnie Yale School of Drama. Do dnia dzisiejszego wystawiono kilka z jego sztuk, m.in. Based on a Totally True Story, Bloody Mary, Rough Magic, Dark Matters, Good Boys and True, oraz The Mystery Plays.

W 2001 za sztukę The Muckle Man otrzymał dwie nominacje do Helen Hayes Award, w tym do The Charles MacArthur Award za Najlepszą Nową Sztukę. Rok 2003 to nominacje do Excellence in Playwriting Award na NYC Fringe Festival, oraz nominacja do GLAAD Media Award za sztukę Say You Love Satan. Rok 2006 okazał się brzemiennym w nagrody dla młodego scenarzysty. Został po raz kolejny nominowany do GLAAD Media Award za sztukę Golden Age (która powstała na kanwie jego komiksu Archie's Weird Fantasy), i otrzymał prestiżową Harvey Award w kategorii Najlepszy Debiutant za pracę przy komiksie Marvel Knights 4.

Aguire-Sacasa działa też w telewizji. Jest współscenarzystą serialu Big Love wyprodukowanego przez HBO.

Jego skrypty komiksowe są generalnie dobrze przyjmowane przez fanów i krytyków, chociaż Aguire-Sacasa nie zalicza się jeszcze do pierwszej ligi scenarzystów historii obrazkowych. Poza wspomnianym wcześniej Marvel Knights 4, bardzo ciepło przyjęta została jego seria o przygodach Kurta Wagnera Nightcrawler, lecz niestety z powodu niezadowalających wyników sprzedaży projekt zamknięto po 12 numerach.

Scenarzysta jest homoseksualistą i często w swoich sztukach wplata wątek tolerancji wobec ludzi o innych preferencjach seksualnych. Również z tego względu został poproszony o napisanie jednego numeru ze zbioru Young Avengers Presents, skupiającym się na postaci Wiccana.

Obecnie Aguire-Sacasa pracuje nad komiksową adaptacją powieści Stephena Kinga Bastion (The Stand). Całość podzielona została na pięć miniserii, z której pierwsza zatytułowana Captain Trips doczekała się już wydania zbiorczego, a kolejna American Nightmare zadebiutowała w marcu 2009. Całość adaptacji zaplanowana jest na 5 miniserii po 5 numerów każda, więc Aguire-Sacasa przez najbliższe lata ma co robić w Marvelu, chyba że średnie wyniki sprzedaży wymuszą na wydawcy jakieś radykalne zmiany kadrowe w projekcie.

[opracował: Hotaru]

Tworzone serie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.